آزمون تافل که توسط موسسه ETS طراحی و برگزار می‌شود یکی از شناخته‌ شده‌ ترین آزمون‌های بین المللی است که دانش زبان انگلیسی افرادی که قصد حضور در دانشگاه‌های انگلیسی زبان را دارند می‌سنجد. نتایج آزمون تافل توسط بیش از 11 هزار دانشگاه و موسسه آموزشی در 150 کشور پذیرفته می‌شود و برای دو سال معتبر است.

آزمون تافل هر یک از چهار مهارت اسپیکینگ، رایتینگ، لیسنینگ، ریدینگ را بر اساس نمره 0 تا 30 مورد سنجش قرار می‌دهد و نمره نهایی آزمون برابر مجموع نمرات اخذ شده در هر چهار مهارت و در بازه 0 تا 120 گزارش می‌شود.


تافل چیست

ریدینگ در آزمون تافل

بخش ریدینگ در آزمون تافل با هدف سنجش توانایی خواندن و درک متن‌هایی که به شکل متداول در محیط های علمی مطرح می‌شود طراحی شده است. این بخش شامل 3 یا 4 متن، با طول تقریبی 700 کلمه، و 10 سئوال برای هر متن است. زمان اختصاص یافته برای بخش ریدینگ 54 تا 72 دقیقه است.

متن‌های مورد استفاده در آزمون به شکل متداول از کتاب‌های دانشگاهی که برای معرفی یک حوزه یا موضوع استفاده می‌شوند استخراج می‌شود. این متون می‌توانند از حوزه‌های متنوعی انتخاب شوند. حتی اگر شما چیزی در مورد عنوان یک متن ارائه شده ندانید جای نگرانی وجود ندارد چون تمام اطلاعات مورد نیاز برای پاسخگویی به سئوالات در متن وجود دارد. در صورت نیاز، برای واژگان غیر متداول یک فهرست کوچک از معانی نیز ارائه خواهد شد.


معرفی تافل

 لیسنینگ در آزمون تافل

بخش لیسنینگ آزمون تافل اینترنتی توانایی داوطلبان در فهم مکالمه‌ها و سخنرانی‌های انگلیسی را ارزیابی می‌کند و این موارد را شامل می‌شود:

 • درک پایه‌ای
 • درک عملگرا (نگرش و قطعیت گفتار) و ترکیب و متصل کردن اطلاعات

دو نوع سئوال در بخش لیسنینگ وجود دارد، سخنرانی و گفتگو و هر دو از زبان دانشگاهی بهره می‌برند.

 • 3 یا 4 سحنرانی که هر کدام 3 تا 5 دقیقه طول می‌کشد و دارای 6 سئوال است.
 • 2 یا 3 گفتگو با دو شرکت کننده که هر کدام 3 دقیقه طول می‌کشد و دارای 5 سئوال است.

برای پاسخگویی بهتر به سئوالات آزمون می‌توان یادداشت برداری کرد. بخش لیسنینگ 41 تا 57 دقیقه طول می‌کشد.


همه چیز در مورد تافل

اسپیکینگ در آزمون تافل

بخش اسپیکینگ آزمون تافل توانایی داوطلبان برای مکالمه موثر در محیط‌های آکادمیک را می‌سنجد و از چهار Task که به موقعیت‌هایی که افراد ممکن است در داخل و خارج از کلاس با آن رو به رو شوند شباهت دارد.

 • اولین سئوال یک "Independent Speaking Task" است چون برای پاسخگویی به آن فقط به ایده‌ها، نظرات و تجارب خود شما نیاز است.
 • سئوال‌های 2 تا 4 "Integrated Speaking Tasks" هستند چون برای پاسخگویی به آنها نیاز است که مهارت‌های زبانی (لیسنینگ و اسپیکینگ، یا لیسنینگ، ریدینگ و اسپیکینگ) به شکل ترکیبی به کار گرفته شوند، مانند چیزی که در کلاس درس رخ می‌دهد.

داوطلبان قبل از هر پاسخ 15 تا 30 ثانیه فرصت آماده شدن دارد و هر پاسخ‌ حدود 45 تا 60 ثانیه طول می‌کشد. پاسخ‌های هر شرکت‌کننده از طریق میکروفونی که بر روی هدست (headset) قرار دارد ضبط و به ETS فرستاده ‌می‌شود تا با ترکیبی از نمرده‌دهی مبتنی بر هوش مصنوعی (AI scoring) و ممتحن‌های متخصص نمره‌دهی‌ شود. بخش اسپیکینگ تافل اینترنتی 17 دقیقه طول می‌کشد.


معرفی کامل آزمون تافلرایتینگ در آزمون تافل

هدف از بخش رایتینگ تافل اینترنتی سنجش توانایی شما برای نگارش متون به زبان انگلیسی در محیط‌های آکادمیک است و از شما انتظار می‌رود که ایده‌های خود را به شکلی واضح و منظم ارائه کنید. در بخش رایتینگ دو تسک وجود دارد.

 • در قسمت "Integrated Writing Task" داوطلب باید یک متن کوتاه را بخواند یا به یک سخنرانی کوتاه گوش دهد و پاسخ خود را بر اساس آنچه خوانده یا شنیده است بنویسد. این بخش 20 دقیقه طول می‌کشد.
 • در قسمت "Independent Writing Task" داوطلب بر اساس تجارب و نظرات شخصی، پاسخ خود به موضوع ارائه شده را می‌نویسد. این بخش 30 دقیقه طول می‌کشد.

پاسخ‌ها از طریق Keyboard تایپ و به ETS فرستاده می‌شود تا با ترکیبی از نمره‌دهی مبتنی بر هوش مصنوعی (AI scoring) و اگزمینر متخصص نمره‌دهی شود. بخش رایتینگ تافل 50 دقیقه طول می‌کشد.


فرآیند برگزاری آزمون تافل

 • شما باید حداقل 30 دقیقه قبل از زمان تعیین شده خود در مرکز آزمون تعیین شده حضور داشته باشید تا مراحل ثبت نام و ورود به جلسه آزمون انجام شود.
 • اگر بعد از زمان شروع تعیین‌شده وارد شوید یا اعلام حضور کنید، نمی‌توانید در آزمون شرکت کنید و هزینه آزمون شما مسترد نخواهد شد. مطمئن شوید که صرف نظر از ازدحام ترافیک، آب و هوای بد، تصادفات رانندگی، مسیرهای نامناسب یا هر چیز دیگری که ممکن است ورود شما به مرکز آزمون را به تأخیر بیندازد، زمان زیادی را به خود اختصاص دهید.
 • مدارک شناسایی مورد نیاز شما بستگی به محل شرکت در آزمون و کشور شهروندی شما دارد. به وب سایت تافل بروید و کشور یا مکانی که قصد دارید در آن آزمون شرکت کنید را انتخاب کنید. این مسئولیت شماست که مدارک صحیح را بیاورید و از به روز بودن آنها در روز آزمون مطمئن شوید، به همین دلیل لطفاً بخش‌های ویژه مرتبط با اسناد شناسایی اولیه و تکمیلی قابل قبول و هرگونه استثنای مجاز برای مکان خود بخوانید.
 • شما مسئول هستید که اطمینان حاصل کنید که نام و تاریخ تولدی که هنگام ایجاد حساب ETS خود استفاده می کنید دقیقاً با نام و تاریخ تولد در مدرک شناسایی ارائه شده در روز آزمون مطابقت داشته باشد. اگر این اطلاعات مطابقت نداشته باشد، نمی‌توانید در آزمون شرکت کنید یا ممکن است نمرات آزمون تافل شما لغو شود.