دوره TTC

معرفی دوره TTC

اگر به حوزه آموزش زبان انگلیسی علاقه‌مند هستید حتما نام دوره TTC یا دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی را شنیده‌اید. واژه TTC که از آن برای معرفی این دوره‌ها استفاده می‌شود مخفف Teacher Training Course است. اگر سطح زبانی انگلیسی شما Upper-Intermediate و یا بالاتر است می‌توانید با شرکت در یک دوره TTC کارآمد خود را برای تدریس زبان انگلیسی آماده کنید. شایسته توجه است که اگر فردی به تدریس زبان انگلیسی علاقه‌مند بوده ولی هنوز به سطح زبانی Upper-Intermediate نرسیده باشد نیز می‌تواند با شرکت در کلاس‌ زبان انگلیسی ابتدا دانش و توانایی زبانی خود را ارتقا داده و پس از آن در کلاس TTC شرکت نماید.

پیش‌نیاز شرکت در دوره TTC

 • پیش نیاز اصلی مورد نیاز برای شرکت در دوره TTC تسلط بر زبان انگلیسی در سطح B2 در مقیاس CEFR است. این همان سطحی است که با نام Upper-Intermediate شناخته می‌شود. برای ملموس شدن تعریف سطح Upper-Intermediate می‌توان گفت که داوطلبان شرکت در دوره TTC باید نسبت به مطالب مطرح شده در کتاب 4 مجموعه American English File تسلط داشته باشند.
 • پیش نیاز دیگر برای شرکت در دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی شرط سنی 18 سال است.

دوره ttc

هدف از شرکت در دوره TTC چیست؟

بدون شک تسلط به زبان انگلیسی را نمی‌توان با توانایی تدریس انگلیسی یکی دانست زیرا تدریس موثر زبان یک مهارت چند بعدی، پویا و پیچیده است. هدف از شرکت در دوره TTC یا همان دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی آشنایی با جنبه‌های تئوریک و عملی تدریس زبان انگلیسی و کسب مهارت‌های لازم برای راهبری موثر کلاس‌های زبان انگلیسی است.

به منظور دسترسی ارتقاء دانش تئوریک، لازم است مباحث زیر در یک دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی مورد بحث قرار گیرد:

 • نام و تاریخچه روش‌های پرکاربرد آموزش زبان انگلیسی (از ابتدا تا امروز)
 • نقاط قوت و ضعف روش‌های پرکاربرد آموزش زبان انگلیسی
 • اصطلاحات کلیدی حوزه آموزش زبان انگلیسی
 • ویژگی های ساختار و گرامر زبان انگلیسی و رابطه آن با تدریس و یادگیری زبان انگلیسی
 • تحلیل خطاهای زبانی زبان آموزان
 • آشنایی با استانداردهای بین‌المللی ارزیابی زبان انگلیسی
 • آشنایی با ارزشیابی پویا (Dynamic Assessment) و به کار گیری آن در تدریس زبان انگلیسی

فراتر از دانش تئوریک لازم است شرکت‌کنندگان حاضر در دوره TTC توانایی عملی مدیریت یک کلاس زبان انگلیسی را به دست آورند، برای کسب این توانمندی اساتید باید موارد ذیل را در کلاس تمرین و با توجه به بازخوردهای ارائه شده توسط اساتید دوره نسبت به رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت اقدام کنند.

 • طراحی Lesson Plan کارآمد و کاربردی برای پوشش اهداف هر جلسه و هر درس
 • اجرای درست Warmup / Lead-in و جذب و جلب توجه زبان آموزان به فعالیت مورد نظر
 • ارائه درست و قابل فهم رهنمودهای لازم برای انجام فعالیت‌ها و اطمینان از درک این رهنمودها توسط زبان آموزان
 • سنجش میزان موفقیت زبان‌آموزان در دستیابی به اهداف فعالیت انجام شده در کلاس
 • تشخیص و تحلیل خطاهای رخ داده در کلاس (Error Analysis) و ارائه بازخورد مناسب برای رفع خطا
 • مدیریت چالش‌های کلاسی مانند بی‌توجهی و حواس‌پرتی زبان‌آموزان در زمان‌ انجام فعالیت‌ها

منابع آموزشی مورد استفاده در دوره TTC

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اساتید کارآمد و پیشرو زبان انگلیسی به روز بودن دانش آنان از روش‌ها و منابع مدرن آموزش زبان انگلیسی است. در همین راستا در دوره TTC فهرست کاملی از بهترین و به روز ترین منابع موجود برای توسعه مهارت‌های اساتید زبان انگلیسی در اختیار شرکت‌کنندگان در دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی قرار خواهد گرفت. فراتر از این، در دوره فهرستی از وبسایت‌های مرتبط با تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی نیز به شرکت‌کنندگان معرفی خواهد شد. بدیهی است که استفاده از مجموعه منابع به روز در کنار خدمات آنلاین مرتبط داوطلبان را قادر می‌کند کلاس‌های خود را با کیفیت و میزان جذب بسیار بیشتری برگزار کنند.

کلاس ttc

آیا دوره TTC فقط برای مدرسان تازه‌کار مناسب است؟

پاسخ این سئوال منفی است. متاسفانه بسیاری از مدرسان فعال و پرتلاش حاضر در عرصه آموزش زبان انگلیسی به دلیل فشرده بودن برنامه کاری و تعدد کلاس‌ها فرصت کافی برای کسب آگاهی از منابع، روش‌ها و استانداردهای آموزشی مدرن را پیدا نمی‌کنند. این مدرسان ارجمند می‌توانند با حضور در یک دوره TTC نسبت به به‌روز رسانی دانش و تخصص خود در زمانی کوتاه اقدام نمایند.

آیا دوره TTC کودکان / نوجوانان و بزرگسالان متفاوت است؟

روش‌های پردازش و یادگیری زبان در کودکان و بزرگسالان دارای تفاوت‌هایی است و لازم است که اساتید حاضر در دوره TTC نسبت به تفاوت‌های موجود آگاهی کافی به دست آورند. به همین منظور دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی به گونه‌ای ارائه خواهد شد تا شرکت‌کنندگان بتوانند خود را برای تدریس در کلاس‌های زبان انگلیسی بزرگسالان و کودکان آماده کنند.

ویژگی های یک مدرس زبان انگلیسی خوب چیست؟

تسلط کامل به زبان انگلیسی و روش‌های تدریس

اولین ویژگی یک مدرس خوب زبان انگلیسی تسط کامل به زبان انگلیسی است. به عبارت دیگر یک مدرس زبان خوب فارغ از توانایی مکالمه پیشرفته باید دید جامع و وسیعی از ساختارها و جنبه‌های تخصصی و کاربردی زبان انگلیسی نیز داشته باشد. این سطح از تسلط باید توسط مطالعه و آموزش نظام‌مند و پیوسته به دست آید.

فراتر از تسلط به زبان، یک مدرس زبان انگلیسی باید به شکل کامل با روش‌های تدریس زبان انگلیسی در سطوح نظری و عملی آشنا باشد. استفاده از منابع به روز و کارآمد علمی یکی از مناسب‌ترین راه‌ها برای رسیدن به این آشنایی است.

پرسش‌های متداول در باره دوره TTC

مدت زمان دوره TTC چقدر است؟

دوره TTC شامل 8 جلسه 3 ساعته آموزش و آزمون است که در طول 2 ماه برگزار می‌شود.

آزمون دوره TTC عملی است یا نظری؟

آزمون پایانی دوره TTC به شکل عملی و نظری برگزار خواهد شد.